Balkánský poloostrov

Cestování po Balkáně je zábavné!

Makedonci za svůj tradiční nápoj pokládají Mastiku – likér ze stromu „řečík lentišek – pistácie mastixová“. Co více je možno dozvědět se o makednoském alkoholu se dočtete v tomto článku.

V Makedonii mají na prodej alkoholu zvláštní předpis. Je sice, stejně jako všude jinde na Balkáně, povolen již od 18 let, ale prodávat jej v období od 1. května do 30. září je možné pouze od 6 do 21 hodin. Zákon má patrně zabránit výtržnostem, účinky se dají ale považovat za sporné.

V krvi můžete jako řidič mít 0,5 promile. Makedonci jsou přívětiví a je dost možné, že pokud nebudete provokovat, policajt vám nedá vůbec dýchnout.
Mastika

Mastika

Teplý nápoj s obsahem alkoholu mezi 40 – 50% je vyráběn jako makedonský národní alkohol a je typický pro jihovýchod země.

Jedná se o nápoj sezónní, který je vyráběn z anýzu a pryskyřice pistácie mastixové.

Boza

Nápoj vznikl v Mezopotámii a postupně se rozšířil mimo jiné i na Balkán. O Makedonské bóze se říká, že je sladší, méně hustá a světlejší, než v okolních balkánských státech. Makedonci ji stejně jako Češi používají jako univerzální medicínu.

Říká se, že ženám je bóza obzvláště doporučena v těhotenství, neboť podporuje tvorbu mateřského mléka. Mimo jiné prý také zvětšuje prsa.
Rakije

Tradiční balkánská pálenka je samozřejmě velmi rozšířená i v Makedonii.
Vína
Vranac

V Makedonii je rozvinutá kultura hroznů Vranac (z Černé Hory), ale s tím rozdílem, že v Černé Hoře je tato odrůda nazvaná Vranac, jako Vraník, kdežto v Makedonii Vranec, jako vrána. Jedná se o suché červené víno balkánského charakteru a unikátní chuti.
Smederevka

Bílé víno typické pro oblasti Srbska a Makedonie.

Dále je v Makedonii pěstována Alexandria a Traminec.
Piva

Za zmínku z makedonské pivní kultury stojí hlavně Skopsko pivo, které je v zemi k dostání snad všude.

1 thought on “Alkohol v Makedonii

  1. Skopsko pivo je opravdu k dostání všude, je to takové normální europivo (ležák dvanáctka), chuť nikoho neurazí ani nepotěší, takový český gambrinus. Více mě oslovilo pivo z prolepského pivovaru „Krali Marko“. Patří k těm sladším pivům, ale má pořádnou chuť.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.