Balkánský poloostrov

Cestování po Balkáně je zábavné!

Brána Orientu – Istanbul, Konstantinopol nebo také Cařihrad, bývalé hlavní město Turecka. V článku naleznete fotogalerii a několik tipů pro návštěvu města, včetně popisu dopravní situace.

Do Istanbulu se nevyplatí jet autem. Nejideálnější je přiletět přímo do centra letadlem (letiště Atatürk), odtud je to veřejnou hromadnou dopravou pár minut k těm nejzáživnějším památkám. Cesty, ač víceproudové, jsou věčně ucpané a plné policejních vozů, které zastavují o 106, koho je napadne. Neobtěžují se v promlkách vypínat majáky. Sanitka je téměř vždy ucpána v provozu s ostatními auty, majáčky nemajáčky. V samotném centru platí právo silnějšího, rychlejšího a pojištěnějšího plus velkou váhu má intenzita zvuku klaksonu. I když turistovi přijde, že parkovat 20 km od centra je příliš daleko, dostane se do něj hromadnou dopravou rychleji, než kdyby jel vlastním vozem a posléze hledal místo k zaparkování.

Město protíná na dvě poloviny mořský průliv Bospor. Město se tak rozpíná na dvou kontinentech. Je postaveno na tzv. Anatolském zlomu; v historii se Istanbul častokrát potýkal se zemětřesením. Před cestou do oblasti je dobré být informován na téma jak se v Istanbulu zachovat v případě zemětřesení (Oficiální PDF naleznete zde).

Na Bosporu je zajímavé to, že je mořeplavci označován za jeden z nejsložitějších průplavů na světě. Loď musí při plavbě z Černého do Marmarského moře 14 krát změnit směr plavby. V reakci na to je v běhu plán výstavby klidnějšího a bezpečnějšího průlivu na jižní straně města.

Co ve městě vidět a dělat? Určitě navštivte historické centrum, kde necháte většinu peněz za suvenýry a cetky. Za návštěvu stojí centrum celé, ale největší výdaje určitě zažijete ve Velkém Bazaru (Grand Bazaa’r).

Stanování ve městě není možné, téměř nikdo nemluví anglicky (rusky už vůbec ne) a všude se na alkohol pohlíží s opovržením, i když je to právě Turecko, o němž se tvrdí, že z islámských států má k alkoholu nejpozitivnější přístup.

Wikipedia

 

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.