Balkánský poloostrov

Cestování po Balkáně je zábavné!

Velebit je pohoří v Chorvatsku, v jeho severní části se nachází národní park Sjeverni Velebit o rozloze 109 km2.

Jak to udělat, abyste z Velebitu viděli to nejdůležitější a zároveň nasáli neopakovatelnou rozmanitost prostředí, které zde příroda připravila, se dočtete uvnitř článku.

Udávaná délka tras pro pěší tůry je 110 km a většina zdrojů nabádá k vícedenním přechodům, během nichž by návštěvník měl spát na horských chatách. Co ale dělat, když nemáte celé 3 dny a chcete zažít to nejlepší z Velebitu za jeden den?

 

 

Nejkratší možná poznávací trasa, během níž byste měli vidět valnou většinu typových krás, které se ve Velebitu nachází je rychlá a nenáročná. Jmenuje se Premužićova stezka a vy půjdete jen její začátek. Uvidíte na ní nádhernou flóru a několik typů krajiny. Jedná se o trasu z parkoviště pod vrcholem Vujžak (chata Dom Zavižan) po značené stezce na vrchol Gromovača (1676 m.n.m.):

 

Trasa z parkoviště pod Dom Zavižan – Gromovača

 

Jak se do národního parku Severní Velebit dostat?

Pohodlné na této trase je, že až na výchozí bod pohodlně, legálně a na chorvatské poměry levně dojedete autem.

Ve Velebitu se jako všude jinde v Chorvatsku platí vstupné. Kousek pod parkovištěm je budka, kde pán ocení, pokud budete mít drobné. Za osobu zaplatíte 40 kun, pokud dojedete autem až na horní parkoviště, zaplatíte 45 kun. Vzhledem k časové úspoře a vzhledem k tomu, že se tak dostanete na top místa bez zdlouhavého nezáživného výstupu lesem, lze doporučit dražší variantu a auto ještě trochu potrápit.

Obtížnost trasy

Na tomto výletu Velebitem ujdete pouze 6 km tam a 6 km zpátky, dohromady 12 kilometrů krásnou přírodou. Trasa má celkové stoupání i klesání 400 metrů, takže když si to dáte tam i zpátky, máte to 800 metrů stoupání, většina se však děje kvůli mírným zvlněním po celé délce trasy, až na konci samotná Gromovača znamená trošku větší stoupání najednou.

V zásadě je trasa jednoduchá a pohodlná. Zrada přichází až těsně pod horou Gromovača, kde je posledních 100 metrů od konce cca 10 metrů stoupání po nezajištěné skále, méně zdatné jedince nebo lidi se strachem z výšek může tento fakt odradit. Pokud však tůře věnujete ještě 3 minuty, dostanete se na vrchol Gromovača s úžasnými výhledy na kvarnerský záliv, istrijské hory, ale hlavně na velkou část Velebitu.

Je třeba zmínit, že na trase není možnost doplnění vody.

Teploty nahoře v horách jsou v letních měsících zhruba o 10 °C nižší, než dole u moře. Pokud tedy vyjedete s vyhlídkou na zchlazení se od veder, které panují na pláži, řekněme 35 °C, nahoře můžete počítat s teplotou kolem 22 – 25 °C.

Také je radno nepodcenit fakt, že jdete do vysokých hor. Mnozí si v klimatizovaném autě neuvědomí, jak se při rychlém nastoupání od nulových výšek až k parkovišti změní venkovní podmínky a jak proměnlivé nahoře může být počasí.

 

 

Na vrcholu si nezapomeňte odlovit kešku Gromovača a pokud vám po návratu k autu zbude půl hodinky navíc, můžete si odlovit i kešku u turistické chaty Planinarsky Dom Zavižan.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.