Balkánský poloostrov

Cestování po Balkáně je zábavné!

Mnoho motorkářů se v letních měsících jezdí vyřádit na slovinské cesty, hlavně kvůli horským průsmykům a trasám v Julských Alpách. Méně známé je však okolí měst Velenje a Slovinský Hradec a Žalec s jeho ikonicky nádhernou krajinou. Více se dočtete uvnitř článku.

Globálně bychom mohli rozdělit Čechy ve Slovinsku do těchto skupin:

  • Ti, co jedou do Julských Alp, k Bledu a obecně za přírodou a na relax,
  • ti, kteří jedou Slovinsko projet na motorce, popř. na kole, tedy kategorie cestáři
  • a nakonec ti, kteří Slovinskom projíždí do Chorvatska.

Všechny 3 skupiny se s velkou pravděpodobností vyhnou oblastem kolem Velenje a Slovinského Hradce s tím, že tam nic není a něměli by tam tedy co dělat. Chyba.

Pokud rádi objevujete místa v přírodě, můžete si být jisti, že tady vás přitom nebude rušit tolik lidí, jako kolem profláklých turistických center u Julských Alp (Bovec, Kobarid…), přitom oblast je plná značených turistických tras. Krajina připomíná takové členitější Beskydy – menší kopečky, ale je jich o dost více a na větší ploše. Dá se zde ztratit na desítky hodin, procházky malebnou krajinou jsou balzámem na duši.

 

Slovenj Gradec - Laško - Celje
Turistika kolem Slovinského Hradce (Slovenj Gradec)

 

Oblast je doslova rájem pro motorkáře – skvělý asfalt, spousta zatáček a krásná příroda všude kolem. Občas narazíte na uzavírku, když správa cest mění asfalt, cestou zpátky už pravěpodobně pojedete po novém. Tak to tady chodí.

V každém městě je dost restaurací, takže hlady neumřete. Ze zkušenosti mohu doporučit továrnu na geniální burgery a pizzu ve městě Vuzenica – vše bylo tak poctivé a v takovém množství, že jsem nevěřil cenám.

Níže naleznete podrobnější mapku zajímavé průjezdní trasy.

 

Gornji Dolič

 

Cyklisté si také přijdou na své. V oblasti je hned několik znamenitých cyklotras.

Pro ty náročnější je připravena Uršljegorska Transferzala. Jedná se o trasu u Slovinského Hradce o celkové délce 41 km a stoupání 2700 metrů.

Pro začátečníky je vhodnější některá z tras podél řek, např. Litija – Hrastnik a nebo Celje – Laško a zpět. V Lašku se mimochodem vyrábí stejnojmenné pivo a vlastně celá oblast je jedna velká chmelnice.

 

Vyžití pro cyklisty je v oblasti severního Slovinska připraveno v různých délkách a obtížnostech.

Celá oblast je jedna velká chmelnice.

Doporučená nejvíce vyhlídková trasa:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.