Balkánský poloostrov

Cestování po Balkáně je zábavné!

Ve Slovinsku mají podobný vztah k Rakiji, jako Chorvati. Druhů alkoholu však mají mnohem více.Ve Slovinsku můžete pít i kupovat alkohol od 18 let a v krvi při řízení vozidla do 3,5 tun můžete mít 0,5 promile alkoholu.

Tvrdý alkohol

borovničevecBorovničevec

Na slunci odpočatý alkohol, neznalými mnohdy zaměněný za slabý sladký likér; má 30 – 50% a je doslazován. Jeho základem jsou borůvky.

 

Chorvatská travarica

Travarica

Bylinková Rakije, kterou Slovinci, stejně, jako Chorvati preferují podávanou před jídlem se sušenými fíky. Travarica zní podobně, jako slivovica nebo jiné pálenky, ale nemusíte mít strach, z trávy ji nepálí, pouze do ní namáčejí (ponořují) byliny, proto travarica.

 

Brinjavec

Jak jinak přeložit název tohoto alkoholu, než jako „Jalovcovica“. Velmi suchý a často sucho-nasládlý, velmi silný – okolo 40% alkoholu.

 

Ořechovice

Tradiční pálenka typická jak pro Slovinsko, tak pro Chorvatsko. Ořechová příchuť, kupovat raději od domácích, než od pojízdných prodejců s alkoholem. Dostane se vám tak kvality.

 

Viljamovka

Alkohol uznávaný jako aperitiv nebo digestiv, čím starší, tím lepší. Často ve flašce naleznete plavat celou nebo nakrájenou hrušku.

 

Slivovice

Tradiční, jako u nás. A platí stejné pravidlo – dá se, nedá se a dá se pražákovi, dávejte si tedy pozor od koho a co kupujete.

 

Sadjevec

Všechny ovocné míchanice, slivovice a podobné tvrdé alkoholy se dají globálně označit tímto názvem. Navíc se může jednat o něčí domácí pálenku z mixu ovoce.

 

Višnjevec

Něco jako cherry, avšak obvykle mnohem silnější.

 

 

Slovinská vína

Vzhledem k podnebí je pro Slovinsko typické domácí pěstování vína. U mnoha domácích ve sklepeních naleznete zrát nejeden soudek. Samotná ochutnávka určitě stojí zato.

Nejuznávanější malá slovinská vinařství jsou tato:

  • Marjan Simčič
  • Movia’s Aleš Kristančič
  • Edi Simčič
  • Stojan Ščurek
  • Aljoša Jakončič
  • Stanko Čurin
  • Primož Lavrenčič

Nejznámější slovinská vína nesou název Šipon, Podravje, Posavje a Rebula.

K pršutu se prý nejlépe hodí Refošk (Refosco).

 

Slovinská piva

Laško a Union. Obojí plzeňského typu, obojí v lahvové verzi se dnes již dá označit za „europiva“.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.