Balkánský poloostrov

Cestování po Balkáně je zábavné!

Rychlostní limit pro městoRychlostní limit mimo městoRychlostní limit na silnici pro motorová vozidlaRychlostní limit na dálniciPravidla pro svícení

 

V tomto článku naleznete rychlostní a jiné dopravní předpisy a nařízení, které platí na území Bosny a Hercegoviny.Rychlostní předpisy v Bosně a Hercegovině jsou velmi podobné, jako v ČR.

V Bosně a Hercegovině platí denní svícení, tj. světla na vozidle musí svítit celý den. Pokud je zapnuté nemáte, zbytečně na sebe upozorňujete a  dáváte jasný povel, že můžete být cizinec.

Kvalita cest v Bosně a Hercegovině nepatří mezi nejhorší, ale zejména v okolí větších měst se dostanete do zácpy během dopravní špičky i mimo ni. Když už to vypadá, že se zácpa rozjíždí, zastaví se o kousek dál. Je to způsobeno hlavně tím, že např. kolem hlavního města Sarajeva vede hodné výpadovek podél řek, jedná se o klikaté cesty podél skal s jedním pruhem v každém směru. Důsledkem je nemožnost předjet jakýkoliv kamion nebo traktor a následné hromadění vozů v koloně.

Rychlostní limit pro město Město 50 Km/h
Rychlostní limit mimo město Mimo město 80 Km/h
Rychlostní limit na silnici pro motorová vozidla Silnice pro motorová vozidla 100 Km/h
Rychlostní limit na dálnici Dálnice 130 Km/h

pozn.: tučně vyznačené jsou rychlosti odlišné  od předpisů platných pro ČR.

V autě musíte mít reflexní vestu pro každého člena posádky. Reflexní vestu musí mít i motorkáři.

 

Dálniční poplatky

V Bosně a Hercegovině je zpoplatněn 30 km dlouhý úsek dálnice kolem Sarajeva, platí se na mýtných branách, a to Eurem, Markou nebo platební kartou. V autě do 3,5 tun dáte za průjezd celým úsekem 4 marky, 8 marek, cestujete-li s autem vyšším než 1,3 metru nad přední nápravou (malá dodávka), za větší vozy zaplatíte až 16 marek.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.