Balkánský poloostrov

Cestování po Balkáně je zábavné!

Švestková RakijeBosna a Hercegovina je rozlehlou zemí a proto také nabízí možnost okoštování mnoha druhů alkoholu. Za zmínku stojí tradičně Rakije, Pelinkovac a některá piva.

 

Předem je nutno čtenáře upozornit na minimální věk, kdy je v Bosně a Hercegovině možno požít alkohol. Je to 18 let.

Zároveň je vhodné zmínit, že v Bosně a Hercegovině je za volantem povoleno 0,5 promile (i když některé zdroje tvrdí, že pouze 0,3 promile).

Tvrdý alkohol

Rakije

Tradiční balkánskou pálenkou je Rakije. V bosně převládá její výroba ze švestek, dokonce se zde setkáte s klasickým českým názvem Slivovice a v obchodě můžete narazit i na lahve značky Rudolf Jelínek. Jako vždy je důležité pochopit, že rakije koupená v obchodě má máloco společného s rakijí domácí, ta se liší nejen poctivou chutí, ale také voltáží.

Rakiji v Bosně a Hercegovině produkuje Prijedorčanka (Sarajevo) a Hepoko (v Mostaru).

Zlatni PelinPelinkovac

Méně známý hořký pelyňkový likér s obsahem alkoholu 28% – 35% (jak uvádí wikipedie, domácí se samozřejmě bude lišit), chutí podobný Jägermeisteru. Je oblíben také v Černé Hoře. Nejprodávanějším komerčním Pelinovacem v Bosně a Hercegovině je Zlatni Pelin, který je z Banjaluka a obsahuje 23 druhů bylinek a 28% alkoholu.

 

Pivo

Sarajevsko Pivo

Toto pivo musíte vyzkoušet. Jedná se o poctivé pivo, vyráběné v hlavním městě od roku 1864.

Tuzlanski Pilsner

Europivo, nic moc extra, pro milovníky Stelly.

Erster Pivo

Výrobek pivovaru Tuzla.

Premium Crno Pivo

Výrobek pivovaru Tuzla, černé pivo.

…a další značky piv. V Bosně a Hercegovině je nejdůležitější Sarajevsko, na tom se shodneme, až jej ochutnáte. Piva jsou zde vyráběny v Banjaluka, Tuzla, Bihac a v Sarajevu.

ŽilavkaVína

Bosna a Hercegovina má rozvinuté vinařství. Mezi nejznámější odrůdy vína patří Blatina a Žilavka (známá také jako Mostarska, Mostarska Žilavka, Žilava Hercegovacka, Žilavka Bijela, and Žilavka Mostarska). Z těchto hroznů jsou produkovány vína Vranac, Blatina,  a další.

1 thought on “Alkohol v Bosně a Hercegovině

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.