Balkánský poloostrov

Cestování po Balkáně je zábavné!

Vrchol Vojak (1394 m.n.m.) v pohoří Učka tyčící se nad Kvarnerským zálivem je nenáročný výstup, který turistovi za dobrého počasí odhalí pohled na kompletně celou Istrii. Jak se na něj dostat a co uvidíte?

 

Na Vojak vede několik značených cest. Já jsem absolvoval tu z místa s názvem Poklon po trase 612 směrem nahoru a 610 zpět do Poklonu. Kdybych šel Vojak podruhé, jdu stejnou cestou tam i zpět, protože cesta 610 vede celá lesem a je v podstatě o ničem, kdežto 612 vede lesem, ale jsou na ní kešky, které jsem neodlovil:-) Z kešek mohu doporučit hlavně tu finální – Vojak view, která je těsně před vrcholem a pokud počkáte, nejsou zde muglíci a před ní ještě Izvor na Učki, která je hned po prvním větším stoupání příjemným zchlazením. Obě jsou rychlé nálezovky.

 

vojak

 

Tuto trasu jsem volil proto, že jsem na celý výstup měl cca 2 hodiny, což mi nechalo ještě 30 minut rezervu. Výstup je rychlý a efektivní.

Výhled z Vojaku

Na Vojaku je rozhledna, na níž během chladnutí po výstupu můžete shlédnout celý kvarnerský záliv a celou Istrii. Pokud je dobré počasí, jdou vidět i Julské Alpy, na rozhledně jsou zaznačeny názvy vrcholů, které jdou vidět, takže se dá orientovat v tom, co je co. Během pozorování krajiny Istrie jsem si uvědomil, jak náročný úkol mě čeká, pokud chci letošní dovolenou pojmenovat expedice Istrie a jak bláhová byla má představa, že to jde za jeden intenzivní týden stihnout, viz. fotogalerie níže.

 

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.