Balkánský poloostrov

Cestování po Balkáně je zábavné!

Rychlostní limit pro městoRychlostní limit mimo městoRychlostní limit na silnici pro motorová vozidlaRychlostní limit na dálniciPravidla pro svícení

 

V tomto článku naleznete rychlostní a jiné dopravní předpisy a nařízení, které platí na území Albánie.

Albánské rychlostní předpisy jsou odlišné od těch v ČR. Neplatí se dálniční známka, ale mýtné.

Ve Albánii neplatí denní svícení, tj. světla na vozidle nemusí svítit celý den. Pokud je zapnuté máte, zbytečně na sebe upozorňujete a  dáváte jasný povel, že můžete být cizinec.

Rychlostní limit pro město Město 40 Km/h
Rychlostní limit mimo město Mimo město 90 Km/h
Rychlostní limit na silnici pro motorová vozidla Silnice pro motorová vozidla 110 Km/h
Rychlostní limit na dálnici Dálnice 110 Km/h

pozn.: tučně vyznačené jsou rychlosti odlišné  od předpisů platných pro ČR.

V autě musíte mít tažné lano.

 

Dálniční poplatky v Albánii

V Albánii neplatíte za dálniční známku na nějakou pevně stanovenou dobu, platíte mýtné za dobu, kterou albánské cesty skutečně využíváte.

Pokud je plánovaná cesta kratší, než 60 dní, zaplatíte 1€. Za pobyt delší, než 60 dní zaplatíte za každý další den 1€. Tyto ceny však platí pouze pro osobní auta, do nichž se vleze max. 5 lidí. Pro vůz s kapacitou 6 – 9 lidí zaplatíte 4€ / den a větší 8€ / den.

Při návštěvě Albánie si vyžádejte papír o vjezdu do země „Vertetim“ (pokud se někomu povede aktualizovat tuto informaci, napište to prosím do komentářů k článku). Tento papír pak při výjezdu ze země použijete pro výpočet mýtného.

Pokud nejedete vlastním autem a jeho majitel není s vámi ve vozidle, budete potřebovat papír o plné moci v angličtině, a to i se jménem řidiče.

 

Stav cest

Za posledních několik let do cest Albánie zainvestovala nemalou částku, situaci to však moc nezlepšilo. Velké investice v současnosti proudí do oprav a výstavby horských cest. Rozdíl mezi venkovem a letovisky je propastný. Projíždíte-li Albánií z Česka do Řecka, toto bude nejpomalejší země. Doprava je oproti okolním státům velmi zpomalená a regulována neustálým troubením a problikáváním. Při první návštěvě země budete překvapeni počtem starých mercedesů, které Albánci používají. Pokud zemí opravdu jen projíždíte, doporučuji zcela se vyhnout Tiranně, jednak z cest nic neuvidíte a jednak v zemi strávíte 2 zbytečné hodiny navíc.

 

LPG a ceny pohonných hmot

V zemi není problém nabrat LPG, koncovka hadice je stejná jako u nás a u toho minima benzínek, kde stejná není, mají redukci.

Cena LPG se pohybuje stejně jako u nás na polovině ceny benzínu.

Aktuální ceny pohonných hmot naleznete zde.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.