Balkánský poloostrov

Cestování po Balkáně je zábavné!

Albánská rakijeKaždý cestovatel ví, že k poznávání nových zemí patří také poznávání jejich kulinářských specialit a místního piva / alkoholu. V tomto článku se ve stručnosti podíváme na to, co nám kromě rakije nabízí albánské číše.

 

Předem je nutno čtenáře upozornit na minimální věk, kdy je v Albánii možno požít alkohol. Je to 18 let.

Zároveň je vhodné zmínit, že v Albánii je za volantem alkohol zakázán. Policista možná bude tolerovat 0,1 promile, ale zkoušet to není vhodné.

Tvrdý alkohol

Koňak

Nejznámějším albánským koňakem je Skanderbeg. Vychutnáte si jej nejlépe při pokojové teplotě, ale narozdíl od Rakije je do letního parna nevhodný, hodí se tak spíše na večerní upíjení.

Koňak skanderbeg

 

Rakije

Mezi nejtradičnější alkohol v Albánii patří již zmiňovaná Rakije, která je k nalezení po celém Balkánském poloostrově. Albánsky se jí říká Raki nebo Rakia.

Rakije je v podstatě pálenka, tedy může být ze švestek, na Balkáně pak častěji z fíků nebo hroznů. Její síla je tradičně 40% u Rakije z obchodu, domácí může dosáhnout až 60%. Někteří blázni ji 3x přepalují, čímž se stává ještě silnější, ale jaksi začne postrádat chuť.

Víno

Albánské vinařství má jednu z nejhlubších tradic v celé Evropě. Albánská vína se vyznačují svou sladkostí. Vinné lány nejsou jediným zdrojem hroznů pro výrobu vína. Mnoho domácností si víno jednoduše pěstuje na balkoně, v ulici nebo na zahradě. Během komunistické éry byla určena většina polního vína pro export ze země. Po skončení tohoto období se vinohradnictví ještě více rozšířilo.

Albánské území skýtá 4 vinohradnické oblasti:

  • západní nížinatou oblast,
  • centrální hornatý region,
  • východní podhorský region,
  • horský region na východě země.

Nejznámější vinárenské společnosti jsou tyto (kliknutím na odkazy se otevřou stránky vinařství:

Podle území původu jsou nejlepší vína z okolí Korče, Beratu, Tirany, Durres a Skadaru. Doporučujeme vyzkoušet hlavně sladké odrůdy, abyste pochopili smysl pravého albánského vína.

 

Pivo

Albánie nemá pivovarnickou tradici nijak hlubokou, Wikipedie uvádí počátek pivovarnické tradice v Albánii na rok 1928.  Většina obyvatelstva preferuje Rakii a koňak, dále víno.

Birra TiranaBirra Tirana

Nejznámější albánské pivo založené roku 1960. Světlé a tmavé.

 

Birra KorcaBirra Korça

Typické europivo, dříve možná podstatně lahodnější. Roku 2004 byla společnost prodána IHB Group.

 

Birra NorgaBirra Norga

Nealbánské pivo s počátkem výroby v  Albánii až v roce 1999.

 

Birra KaonBirra Kaon

Pivo snažící se těžit z Illyree a historie kolem kmene Kaon, který jakožto jediný v té době vařil pivo podobné tomu dnešnímu. Pivo se vaří od roku 1995.

 

Z uvedeného jde vidět, že Albánie nemá pivovarnickou tradici prakticky žádnou. V této zemi, chcete-li se osvěžit, je lepší volit importované srbské značky.

 

 

 

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.