Alkohol v Chorvatsku
Celé Chorvatsko za svůj tradiční alkoholický nápoj pokládá Rakiji (snad z celého balkánu se k ní hlásí nejvíce). V tomto článku se dočtete o jejích odnožích a dalších alkoholických nápojích, které si v Chorvatsku můžete vychutnat.
V Chorvatsku můžete pít i kupovat alkohol od 18 let a v krvi při řízení vozidla do 3,5 tun můžete mít 0,5 promile alkoholu.
Tvrdý alkohol
Travarica
Bylinková Rakije, kterou Chorvati preferují podávanou před jídlem se sušenými fíky. Travarica zní podobně, jako slivovica nebo jiné pálenky, ale nemusíte mít strach, z trávy ji nepálí, pouze do ní namáčejí (ponořují) byliny, proto travarica.
Mimo téma alkoholu na Balkánu: Tato pochoutka rozhodně zní lahodněji, než ukrajinská vodka s vařeným vejcem, avšak ukrajinci vědí, proč si v této šílené kombinaci libují:-)
Chrovatská Travarica
Další alkohol typický pro Chorvatsko se liší od jednotlivých ostrovů, na nichž místní vyrábí brandy a pálenky. Na ostrovech na severu naleznete spíše hořké nápoje s přísadou myrty. Ostrovy zhruba uprostřed chorvatského pobřeží prosluly ořechovicí hnědé barvy a jižní ostrovy v okolí Dubrovníka přidávají do svých alkoholů anýz.
Někteří místní si lahodí v rakiji vyráběné s přídavkem medu nebo jmelí. Medová rakije se pak nazývá Medica a rakije se jmelím je Bisca.
Maraskino
Dostáváme se k další specialitě typické pro Chorvatsko, tentokrát pro Zadar. V polovině 18 století založil v Zadaru benátský kupec Francesco Drioli továrnu na likér vyráběný z višně maraska. Jeho známější verze je cherry brandy, ale Maraskino je vyráběno výhradně v Zadaru, který je díky tomuto drinku proslaven.
Luxardo Maraschkino
Wikipedie uvádí tyto předválečné značky Maraskina:
- Maraschino Luxardo (1821)
- Distilleria Romano Vlahov
- Fabbrica Maraschino Drioli Salghetti (1759–1943)
- Fabbrica Maraschino Stampalia
- Distilleria Calligarich
- Distilleria Millicich
- Distilleria Magazzin
- Distilleria Stanich
Mezi další s Chorvatskem méně spojované alkoholické nápoje patří Medovina, Pelinkovac (typický spíše pro Bosnu, blíže popsán zde), Ořechovec (Orahovac – likér z ořechů) a Glembaj (silnější medovina).
Chorvatské pivo
V Chorvatsku se již stejně, jako všude jinde po celé Evropě rozmohla móda piva v dvoulitrových PET lahvích. Jelikož však pivní kultura něco tak kacířského zcela zakazuje, doporučujeme piva zkoušet čepovaná a správně chlazená, nejlépe pod slunečníkem na promenádě:-)
Určitě všichni, kdo již Chorvatsko navštívili, se setkali s pivem Karlovačko, vyráběném v Karlovacu – městu proslulém zácpami.
Z hlavního města Záhřebu můžeme zkusit pivo Ožujsko.
Méně známá piva jsou Pan, Tomislav a Riječko.
Za zmínku rozhodně stojí Staro Češko pivo, které je produkována ve vinařském městě Daruvar v centrálním Chorvatsku, kde se zdržuje česká národnostní menšina.
Poslední, pro Chorvatsko typické pivo, je Velebitsko z města Gospić, a to 5 a 6 stupňové (síla z hor:-) ).
Chorvatská vína
Prošek
Prošek je vínem typickým pro oblast jižní Dalmácie a je známý proto, že k jeho výrobě je zapotřebí 7x více hroznů, než je tomu u ostatních Balkánských vín. To je také reflektováno v jeho ceně. Prošek je vínem dezertním a proto je minimální obsah alkoholu stanoven na hranici 15%.
Dalšími, ale ne domácími odrůdami vín častými v Chorvatsku jsou Malvasija (malvasija Istria) a Muškát Ottonel.