Balkánský poloostrov

Cestování po Balkáně je zábavné!

Řecko je velmi rozlehlá země se spoustou ostrovů a to se také podepsalo na zdomácnění různých druhů alkoholu tam více a tam méně. Jako na celém Balkánu se však i zde téměř všude s oblibou pije Rakie. Více uvnitř článku.

V Řecku narazíte na zákaz řízení pod vlivem alkoholu. Do 0,5 je to považováno za trestný čin a uděluje se pokuta. Co je za větší množství nechtějme zjistit.

U hranic s Albánií jsem zažil, že policisté dávali foukat přímo na svůj obličej a s vážným výrazem tímto způsobem prováděli kontrolu s ohromnou přesností pil / nepil, takže konkrétně v této části Řecka se asi na přesnou hranici limitu až tak moc nehraje.

 

OuzoOuzo

Kdo nepil Ouzo, nepil tradiční řecký alkohol. Ale pozor! Anýzová vůně může obelhat i zkušenější nos a síla i těch lepších flašek může i znalce zaskočit:-)

Jedná se o anýzový tvrdý alkohol, často podávaný s mátou. zásadně nepít teplý…

Více o Ouzu zde.

 

Metaxa

Řecká pálenka z konce 19. století, která se po dobu několika roků nechává zrát v dubových sudech. Je z hroznů, které se suší na slunečním světle a často se míchá s různými druhy vín. Obsah alkoholu kolem 38%. Více o metaxe zde.

Rakije

Tradiční balkánská pálenka je samozřejmě velmi rozšířená i v Řecku.

Mimo jiné se v Řecku vyrábí různé druhy brandy.

 

Vína

Retsina

Víno, které zraje v sudech vymazaných borovicovou pryskyřicí, má specifickou chuť a jeden z pramenů uvádí, že vzniklo v době turecké okupace. Víno je známé svým dřevitým aroma a Řekové jej často podávají ke všem chodům.

Commandaria

Silné sladké dezertní víno z přezrálých hroznů. Pěstuje se na půdě se sopečným popelem. Různé odrůdy naleznete zde.

Mavrodaphne

Řecké dezertní červené víno likérového typu ovocné chuti původem z Peloponézského poloostrova.

Pivo

Pivní kultura není v Řecku příliš rozvinutá. Nejčastěji se setkáte s pivem Mythos a Tix (v komentářích byla tato piva v červenci roku 2018 schválena) a v okolí Atén pak s pivem Athenia, ale většinou podávané pouze v lahvi. Toto může být pro někoho výhodou, nicméně pravý pivař zapláče.

2 thoughts on “Alkohol v Řecku

  1. Pravý pivař nezapláče, neboť Mythos je na jihoevropské poměry velmi dobré pivo. Piva třeba z Chorvatska, Bulharska nebo Itálie mu nesahají ani po kotníky 🙂 Dobrý je i Tix, ostatní produkce je takové běžně „německy“ nedochmelená. Pokud pivař pláče, není to kvalitou ale cenou. Tři éčka za točeý Mythos to je prostě pro Čecha darda. V plechu ze sámošky za 1,5 to už je přijatelněší ale na zahnání žízně, sáhne člověk klidně i po nějakém tom lídláku za 80 centů.

  2. Zrovna jsme na Rhodosu a pijeme skvěle vychlazené Mythos pivo! Je vynikající lehké chuti, mnamka 🙂

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.