Alkohol v Řecku

Řecko je velmi rozlehlá země se spoustou ostrovů a to se také podepsalo na zdomácnění různých druhů alkoholu tam více a tam méně. Jako na celém Balkánu se však i zde téměř všude s oblibou pije Rakie. Více uvnitř článku.

V Řecku narazíte na zákaz řízení pod vlivem alkoholu. Do 0,5 je to považováno za trestný čin a uděluje se pokuta. Co je za větší množství nechtějme zjistit.

U hranic s Albánií jsem zažil, že policisté dávali foukat přímo na svůj obličej a s vážným výrazem tímto způsobem prováděli kontrolu s ohromnou přesností pil / nepil, takže konkrétně  vtéto části Řecka se asi na přesnou hranici limitu až tak moc nehraje.

 

OuzoOuzo

Kdo nepil Ouzo, nepil tradiční řecký alkohol. Ale pozor! Anýzová vůně může obelhat i zkušenější nos a síla i těch lepších flašek může i znalce zaskočit:-)

Jedná se o anýzový tvrdý alkohol, často podávaný s mátou. zásadně nepít teplý…

Více o Ouzu zde.

 

Metaxa

Řecká pálenka z konce 19. století, která se po dobu několika roků nechává zrát v dubových sudech. Je z hroznů, které se suší na slunečním světle a často se míchá s různými druhy vín. Obsah alkoholu kolem 38%. Více o metaxe zde.

Rakije

Tradiční balkánská pálenka je samozřejmě velmi rozšířená i v Řecku.

Mimo jiné se v Řecku vyrábí různé druhy brandy.

 

Vína

Retsina

Víno, které zraje v sudech vymazaných borovicovou pryskyřicí, má specifickou chuť a jeden z pramenů uvádí, že vzniklo v době turecké okupace. Víno je známé svým dřevitým aroma a Řekové jej často podávají ke všem chodům.

Commandaria

Silné sladké dezertní víno z přezrálých hroznů. Pěstuje se na půdě se sopečným popelem. Různé odrůdy naleznete zde.

Mavrodaphne

Řecké dezertní červené víno likérového typu ovocné chuti původem z Peloponézského poloostrova.

Pivo

Pivní kultura není v Řecku příliš rozvinutá. Nejčastěji se setkáte s pivem Mythos a v okolí Atén pak s pivem Athenia, ale většinou podávané pouze v lahvi. Toto může být pro někoho výhodou, nicméně pravý pivař zapláče.

Share Button

Comments

comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>